Liikuntaryhmän toimintaa
Liikkuminen on tunnetusti mukava ja halpa tapa hoitaa terveyttä. Tutkitusti liikunta mukavassa seurassa laskee verenpainetta, ja endorfiinin ja muiden hyvän olon hormonien tuotanto lisääntyy. Kuntoa hoitamalla vastustuskykymme kasvaa. Liikkuminen luonnonpoluilla laittaa tunnetusti myös aivot työskentelemään aktiivisesti.
Liikuntaryhmä kävelee säässä kuin säässä Oulun suistoalueella. Kävelylenkin jälkeen kahvitellaan jossakin lenkin läheisessä kahvilassa.

Liikuntaporukka teki uuden 'aluevaltauksen'. Liikuntaryhmä "valloitti" Ouluhallin. Ei ollut tietoakaan liukkaudesta tai tuulen tuiverruksesta. Mukava kokeilu johon osallistui 11 aktiivia. Kävelimme 3,4 km ja, kuten kuvasta näkee, kävelyn lisäksi vahvistimme myös lihaksistomme.
Talven liukkaiden ja kovien pakkasten aikana liikuntaryhmä kävi useamman kerran Ouluhallissa kuntoilemassa.
.jpeg)


.jpeg)
.jpeg)






